Kaj je tako zelenega pri lesnih peletih?

1774

Uporaba ene tone lesnih pelet za ogrevanje nadomesti 455 litrov kurilnega olja ali 645 litrov propana ali 455 kubičnih metrov zemeljskega plina ali 4.775 kWh električne energije.

Zelo pomenljivo je, da lesni peleti z maso 1000 kg odpravijo 680 kilogramov emisij CO2. Če primerjamo s kurilnim oljem lesni peleti prihranijo podobno količino fosilnih goriv, kot če bi vaš avto zamenjali s Toyoto Prius za eno leto. Ne zavedamo se dovolj, da ta lesna biomasa zmanjšuje emisije toplogrednih plinov in škodljivih emisij – CO2, žveplov dioksid in živo srebro, ter izloči petdesetkrat manj delcev ob uporabi visoko učinkovite peči na pelete, kot peč na drva brez EPA certifikata in dvakrat manj delcev, kot novejše peči na drva z EPA certifikatom.

Lesni peleti in polena iz odpadnega lesa

Sodobne gozdarske prakse izboljšujejo hitrost odstranjevanja ogljika iz ozračja in dejansko omogočajo mladim drevesom, da hitreje rastejo. Večina lesnih peletov je izdelana iz odpadnega lesa ali ostankov pri predelavi lesa v lesni industriji in ne iz namensko podrtih dreves za proizvodnjo pelet. Obstaja tudi izjema tega pravila: gozdarske službe občasno sodelujejo s peletno industrijo, da odstranijo odmirajoča in suha drevesa, ki predstavljajo nevarnost gozdnih požarov, v gozdu pa pomenijo le navlako, ker ovirajo druga drevesa pri rasti.

lesni peleti obnovljivi vir energije

Zgorevanje z malo škodljivih emisij

Kurjenje lesnih pelet v peči z visokim izkoristkom je čistejše kot organska razgradnja in trohnenje v gozdu. Zaradi tega dejstva velja les za ogljično nevtralnega, namreč les v ozračje ne odda dodatnega CO2; medtem ko les raste CO2 med procesom fotosinteze porablja, ko gori CO2 sicer sprošča, vendar ne več, kot ga je med rastjo porabil. Peči na pelete morajo imeti vsaj 80% stopnjo učinkovitosti, večina pa jih ima nekje med 85% in 93%.

Lesni peleti so 100% naravni

Lesni peleti so 100% naravni, brez veziv, kemikalij ali škodljivih dodatkov. Večina lesnih peletov je izdelana iz čiste žagovine in lesnih sekancev, ki nastanejo kot ostanki pri predelavi lesa in bi drugače gnili na odlagališčih, če se ne bi porabili za izdelavo goriva za ogrevanje. Les vsebuje naravno snov imenovano lignin, ki ob stiskanju sprime žagovino in jo drži v enotni obliki, zato ni potrebe po dodajanju umetnih veziv.

vir: www.drva-peleti.comhttp://varcevanje-energije.si/