V prispevku predstavljamo katero prezračevanje dejansko potrebujemo, kako naj bo pravilno prezračevanje in različne možnosti rešitve za centralni ali decentralni prezračevalni sistem.
Pri naših svetovancih v energetskih svetovalnah pisarnah pogosto naletimo na zmotna prepričanja kako pomembno je prezračevanje današnjih vse bolj zatesnjenih hiš. Kdor vgradi nova okna brez, da zagotovi tudi zadostno prezračevanje si naredi slabo uslugo. Vsa sodobna okna, iz plastike ali lesena, zelo dobro tesnijo. Prezračevanje je pomembno predvsem v ogrevalnem obdobju, ko so okna zaprta.
Zakaj je prezračevanje nujno?
Zrak na prostem vsebuje tudi vodno paro in ogljikov dioksid CO2, čigar delež narašča in se približuje 400 ppm, ali 0,04%. Na videz malo, a prav naraščanju CO2 v ozračju pripisujejo podnebne spremembe. Za delovne prostore je dopustno do 500 ppm, za določen čas tudi več. Človek z dihanjem oddaja CO2 in vodno paro. V prostorih so vedno prisotni tudi hlapi elektronskih aparatov, pohištva, talnih oblog itd. Iz sten in zemlje izhaja tudi škodljiv plin radon. Zato je zrak znotraj bivalnih prostorov slabši, kot je 24 urno poprečje zraka na prostem.
Pri prezračevanju z občasnim odpiranjem oken je vsebnost CO2 previsoka, nižja je pri t.i. kontroliranem prezračevanju (slika1). S prezračevanjem vzdržujemo CO2 izpod meja, zračno vlažnost v priporočenem razponu med 45 in 65%, preprečujemo plesen in moteč zadah.
Več preberite na www.varcevanje-energije.si